Przydatne *

* Mąka samorosnąca: Na 150 gr mąki pszennej dajemy 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej + 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia - dokładnie mieszamy. 


* Metoda suchego patyczka: drewniany patyczek do szaszłyków wkładamy do ciasta pod koniec pieczenia. Kiedy wyjęty z ciasta patyk jest suchy, oznacza to, że ciasto jest upieczone i możemy wyjąć je z piekarnika. Jeśli patyk jest mokry lub oblepiony ciastem, oznacza to, że ciasto nie jest gotowe i wymaga dłuższego pieczenia o kolejne 5 -10 min.  

Zaczyn ze świeżych drożdży (do wypieków słonych i słodkich):
W szklanym naczyniu łączymy:
świeże drożdże, ½ szklanki ciepłego mleka (przy wypiekach słonych mleko zastępujemy wodą)1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżkę cukru. 

Składniki zaczynu dokładnie mieszamy, przykrywamy lnianą ściereczką lub folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 10 - 15 min. do wyrośnięcia. 

*Jajka: 
Jajek nie używamy do przygotowania ciast kruchych i pół kruchych (jeśli wymaga tego przepis dodajcie max 1 żółtka). 
Do ciast na pierogi nigdy nie dodajemy jajek, jedynie mąkę i wrzątek z dodatkiem odrobiny masła. 

*Białka:
Białka używane do przygotowania np. bezy, muszą być oddzielone od żółtek idealnie. Jeśli w trakcie oddzielania białka od żółtka, żółtko się rozerwie, takie białko należy wyrzucić, nie nadaje się do użycia nawet jeśli uważamy, że ani odrobina żółta nie dotknęła białka. 
Najlepiej żółtka od białek oddzielać w osobnych miseczkach, a dopiero kiedy mamy pewność, że białko jest czyste dodawać je do większego naczynia, w którym będziemy przygotowywać bezę. 
Białko nie znosi tłuszczu, nie ubijecie dobrze białek, jeśli w naczyniu znajduje się choćby odrobina tłuszczu. Zawsze należy bardzo dokładnie czyścić i wycierać misę. 

Piekarnik 

*Nagrzewanie piekarnika: 
Przed pieczeniem dokładnie nagrzewajcie piekarnik. Zróbcie to nieco wcześniej tak aby mieć pewność, że temperatura jest odpowiednia. Często pierwsze włączenie się sygnalizatora osiągnięcia odpowiedniej temperatury nie znaczy wcale, że wnętrze jest wystarczające gorące. 

*Piekarnik:
Różne piekarniki pieką w różny sposób. Czasami przypiekają z jednej a nie dopiekają z innej strony, czasami trzeba ciasto w czasie pieczenia obracać, żeby piekło się i rumieniło równomiernie. Ciasto obracamy kiedy jest już prawie upieczone najczęściej na ok. 10 min przed końcem pieczenia. 
Czasami temperatura pokazana na skali a ta w środku piekarnika różnią się od siebie. Każdy musi swój piekarnik poznać i nauczyć się jego ,,zasad" i korzystania z niego. 

Termoobieg - z zasady przeznaczony jest do pieczenia mięs. Oczywiście z uwagi na czas i łatwość, z termoobiegiem pieczemy też ciasta. 
180 oC z termoobiegiem to ok. 200 oC z grzałką góra/dół.
Mięsa: pieczemy w 180-190 oC - czas zależy od przepisu i rodzaju mięsa. 

Góra/dól - to grzanie w którym najlepiej piecze się ciasta. Koniecznie w tym trybie pieczemy serniki. Niska temperatura ok. 150 oC i długie pieczenie sprawia, że sernik będzie jasny (nie spiecze się), nie wyrośnie i tym samym nie popęka. 
Babki, ciasta ucierane i drożdżowe pieczemy w temperaturze 180 oC. 
Sernik: ok. 150 oC w zależności od przepisu (czas pieczenia odpowiednio długi często ok. 60 -70 min).  
Bezę: suszymy w niskiej temperaturze: 110-120 oC przez dłuższy czas ( ja suszę prze 120 min) 

*Folia aluminiowa:
Folia aluminiowa zabezpiecza przed przypiekaniem się ciast i mięs. Jeśli w trakcie pieczenia stwierdzimy, że nasze ciasto zbyt szybko i mocno się rumieni, można przykryć je kawałkiem folii aluminiowej. 
Foli aluminiowej nigdy nie wkładamy do kuchenek mikrofalowych!!!


Różne ciasta, różne temperatury składników:

*Ciasta drożdżowe, babki i ciasta ucierane: wymagają składników w temperaturze pokojowej.  Oznacza to, że najlepiej jest wszystkie produkty wyjąć z lodówki kilka godzin wcześniej. Jeśli o tym zapomnicie możecie pomóc sobie wkładając jajka na ok. 10 min do lekko ciepłej wody. Masło jeśli jest właśnie sezon ,,grzewczy" można ogrzać kładą je w pobliżu kaloryferów lub kominka i tak ogrzać. W innym wypadku pozostaje nam jeszcze kuchenka mikrofalowa. Pokrojone na kawałki masło wkładamy na 10-15 sec. do mikrofali. Nie możemy rozpuścić masła a jedynie przyśpieszyć jego mięknięcie. 
Ciasto drożdżowe najbardziej lubi ciepło i brak przeciągów. 
wyrabiamy i formujemy na drewnianej stolnicy, która  jest ciepła i nie ,,przeziębi naszego ciasta. 

*Ciasta kruche i półkruche: wymagają użycia składników zimnych, najlepiej wyjętych wprost z lodówki. Składniki siekamy szybko nożem lub malakserem. Nie wyrabiamy ich długo, żeby nie ogrzały się od rąk. Długie wyrabianie sprawia, że ciasto twardnieje i staje się gumowate. 
Kruche i półkruche wyrabiamy na granitowym lub kamiennym blacie, żeby zachować niską temperaturę. 
Ciasto zawsze wkładamy do lodówki na ok. 30 min, aby ,,odpoczęło", dopiero potem wylepiamy nim formę. 

*Ciasto kruche i półkruche:
Ciasto kruche zawsze nakłuwamy widelcem, aby nie rosło w trakcie opiekania (przed nałożeniem nadzienia). 
Ciasto kruche zachowa swoją kruchość jeśli przed nałożeniem nadzienia posmarujemy je surowym białkiem, które nie pozwoli, aby ciasto zbyt szybko wchłonęło wilgoć z nadzienia. 
Do przygotowania ciasta kruchego i półkruchego nie używajcie jajek lub max 1 jajko (żółtko) - jajka sprawiają że ciasto jest twardsze i mniej kruche. 













Mieszadła miksera - które do czego? 


















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...