15.2.13

Gołąbki czyli kapusta faszerowana

Danie niezwykle proste, ale dość pracochłonne. Z podanych niżej składników, wyszło mi 15 średniej wielkości gołąbków. Mamy więc, naprawdę masę jedzenia. Przechowywane w lodówce i odgrzewane, z każdym dniem, są coraz lepsze. 
Wiele osób, zamiast dużej ilości bułki dodaje do mięsnego farszu ugotowany ryż. Ja nigdy tego nie robię, stąd w przepisie dość duża ilość pieczywa. Dzięki bułce mięso jest delikatne i miękkie. 

Polecam:) 
Gołąbki

Składniki:
 • 1,5 kg. mięsa wieprzowego, mielonego (szynka)
 • 1 duża lub 2 mniejsze kapusty białe
 • 2 jajka (M)
 • 3 czerstwe kajzerki
 • 2 łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka pieprzy mielonego
 • 1 łyżeczka ostrej papryki
 • 2 duże słoiczki przecieru pomidorowego (2 x190 ml.)
Sposób przygotowania:
 1. Kajzerki namoczyć w wodzie, odstawić. Kiedy zmiękną, dokładnie odcisnąć (ja układam na sicie, przykrywam miską, obciążam i tak zostawiam na kilka minut). 
 2. Mięso, jajka, przyprawy, odciśnięte kajzerki wkładamy do misy, dokładnie mieszamy na jednolitą masę (ja robię to przy pomocy miksera, płaską końcówką), odstawiamy.
 3. Kapusta: spód odcinamy, kilka centymetrów od dołu tak aby liście można było swobodnie oddzielić od ,,główki". 
 4. Wkładamy kapustę do garnka (powinien być na tyle duży, żeby prawie cała kapusta była w wodzie). Wkładamy kapustę spodem do dołu, zalewamy wrzątkiem, gotujemy na niewielkim ogniu pod przykryciem. Co kilka minut odkrywamy garnek i szczypcami, delikatnie wyjmujemy te liście, które łatwo dają się oddzielić od kapusty. Pozostałą część przykrywamy ponownie na kilka minut. Pod wpływem gotowania liście kapusty miękną i zdecydowanie łatwiej jest je oddzielić bez uszkadzania. Przekładamy je na sito. Kiedy największe liście będą już zdjęte, pozostałą kapustę wyjmujemy z wody (nie będzie już potrzebna, chyba, że lubimy kiedy dodatkowo w sosie jest dużo kapusty. Wtedy rozdzielamy całą główkę). 
 5. Jeśli mamy dwie kapusty z drugą powtarzamy cały proces.
 6. Nie wylewamy wody z gotowania kapusty.   
 7. Kiedy liście lekko przestygną, ostrym nożem ścinami, nadmiar stwardniałej część.
 8. Liść rozkładamy na blacie, bierzemy ok. 2 łyżek mięsa (lub mniej, zależy od wielkości liścia). Mięso kładziemy na dolnej części, zwijamy liść tak aby zakrył mięso, następnie boki do środka i całość w rulon (trochę jak naleśnika na krokiety). Zwiniętego gołąbka układamy, zawinięciem do dołu. 
 9. Tak postępujemy do chwili wykorzystania całego mięsa. 
 10. W dużym garnku na dnie układamy kilka liści kapusty, na nich, dość luźno gołąbki, zalewamy wodą z gotowania kapusty, doprawiamy solą, ok. 1 łyżeczki. Całość doprowadzamy do zagotowania, zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 30 min. 
 11. Następnie wlewamy do garnka przecier pomidorowy rozcieńczony wodą z kapusty. Całość gotujemy (na małym ogniu), ok. 1 godz. 
 12. Jeśli lubimy, można dodać więcej przecieru pomidorowego. 

Nie ma potrzeby zagęszczania sosu, bo w miarę gotowania i odgrzewania gołąbków, będzie sam gęstniał. 

Można podawać z pieczywem, ziemniakami lub ryżem. 2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...