20.5.14

Pierogi z truskawkami

Idealny czas na pierogi z truskawkami. Lepienie pierogów to żmudna praca, więc najlepiej jest raz przygotować większą ilość i to czego nie uda nam się zjeść, zamrozić. 

Jeśli zamierzamy pierogi mrozić, należy je najpierw całkowicie wystudzić. Pierogi do studzenia rozkładamy w płaskim naczyniu, żeby się nie posklejały, kiedy są już zupełnie zimne, pakujemy odpowiednie porcje do plastikowego pojemnika lub torebki na mrożonki. 
Polecam. 




Pierogi z truskawkami

Składniki na 20 pierogów:
  • 300 gr truskawek 
  • 1 szklanka mąki pszennej 
  • ok/3/4 szklanki wrzątku
  • 1/4 łyżeczki soli
  • cukier puder do posypania
Do gotowania
  • 3 l. wody 
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2-3 łyżeczki masła 
Sposób przygotowania:

Truskawki oczyścić z szypułek, umyć, duże pokroić na 4 części, średnie na pól. Odstawić. 

W misce umieścić mąkę i sól. Mieszając dodawać wodę, najlepiej mieszać widelcem lub na wolnych obrotach miksera ręcznego (końcówki w kształcie świdrów). Wodę dodawać stopniowo, powinno powstać gęste, klejące ciasto. Następnie jeśli trzeba dosypać nieco mąki (1-2 łyżki) i zagniatać ręką. Zagniatać i dosypywać mąkę do chwili, kiedy ciasto będzie miękkie, ale już nie będzie kleiło się do rąk. Przykryć ściereczką i odstawić na 15 min. 

Stolnicę posypać cienko mąką i wyłożyć na nią ciasto, zagnieść. Rozwałkować na cienki placek, obracać i jeśli trzeba odrobinę podsypywać mąką, nie za dużo. Ciasto nie może być pokryte mąką. 
Przy pomocy szklanki lub okrągłej wykrawaczką do ciastek wycinać kółka. Nadmiar ciasta zdjąć i odłożyć, zgnieciemy je i rozwałkujemy ponownie.  
Na każdym krążku ciasta położyć dwie ćwiartki lub połówkę truskawki. Posmarować brzeg, złożyć ciasto na pół i zlepić brzegi kółka. Odkładać na lekko oprószoną mąką deskę do krojenia. Jeśli mamy do ulepienia dużo pierogów, te już gotowe przykrywamy ściereczką, żeby nie obsychały. 
Pozostałe ciasto zagniatamy krótko, rozwałkowujemy i postępujemy jak wcześniej. 

W garnku zagotowujemy wodę z cukrem i solą. Kiedy zacznie wrzeć wkładamy do niej kilka pierogów, delikatnie mieszamy drewnianą łyżką, czekamy aby znowu się zagotowała (nie przykrywamy garnka, pierogi gotujemy w otwartym), zmniejszamy płomień tak aby woda lekko bulgotała. Kiedy pierogi wypłyną na wierzch, gotujemy je jeszcze ok. 1 min. Wyjmujemy łyżką cedzakową, odkładamy na durszlak, (możemy położyć na nich łyżeczkę masła i delikatnie potrząsając obtoczyć  pierogi masłem, aby się nie posklejały). Do garnka wkładamy kolejną partię. 

Pierogi podajemy ciepłe, posypane cukrem pudrem lub polane słodką śmietaną. 

Smacznego. 



pierogi dla dzieci, lepienie pierogów, przepis na ciasto na pierogi



1 komentarz:

  1. Ale super, u mnie w domu nigdy się takich pierogów nie robiło niestety a chętnie bym zjadła :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...